SPRAWOZDANIE Z III Mistrzostw Ochoty w szachach szybkich Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Liceów

Dnia 21.01.2017 roku odbyły się w naszej szkole trzecie już z kolei Mistrzostwa Ochoty szkół. W tym roku po raz pierwszy do konkurencji dopuszczono również licealistów, dzięki czemu oficjalna nazwa turnieju (Mistrzostwa Ochoty Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Liceów w szachach szybkich) wzbogaciła się o ten poziom edukacyjny. Turniej po raz pierwszy miał też formułę OPEN, co oznaczało dopuszczenie do konkurencji uczniów z innych dzielnic. Zawody rozegrano w dwóch klasyfikacjach : szkół podstawowych, oraz gimnazjów i liceów łącznie. Wystartowało łącznie 33 zawodników, z czego 11 w konkurencji szkół podstawowych i 22 z gimnazjów i liceów. Zawody zorganizowane przez Gimnazjum Prywatne nr 2 (które w ramach reformy edukacyjnej przekształcać się będzie w liceum) odbywały się pod patronatem Mazowieckiego Związku Szachowego. Sędziowali je Paweł Rymarowicz (sędzia klasy I) jako arbiter główny oraz Maciej Stawujak (sędzia klasy okręgowej) jako arbiter rundowy.

W turnieju szkół podstawowych zwyciężył Marcin Przewłocki ze Szkoły Podstawowej nr 190 z Mokotowa z wynikiem 6,5 pkt./7 ,przed Jakubem Wilczyńskim (SP 222 – Wola) – 6 pkt. Brązowy medal zdobył Nguyen Anh Duc ( SP 238 – Wola), który nazbierał 5 „oczek”. W grupie starszej mistrzostwo Ochoty zdobył Jan Kinasiewicz z Gimnazjum nr 42 (Śródmieście). Uzyskał on wynik 6 pkt./7. Wicemistrzynią została reprezentująca nasze gimnazjum Anastazja Mielnikow, która zgromadziła o punkt mniej, a trzecie Zuzanna Słapa z XIV LO im.S.Staszica z tym samym wynikiem. Dodać należy, że cała czołowa trójka związana jest z naszą szkołą. Jan Kinasiewicz to ubiegłoroczny absolwent SP nr 10, Anastazja Mielnikow jest obecnie uczennicą III klasy naszego gimnazjum, a Zuzanna Słapa to absolwentka naszej szkoły z rocznika 2015. Wszyscy oni są szachowymi wychowankami nauczyciela szachów naszej szkoły – p.Macieja Stawujaka.

Turniej przebiegał w sportowej i bezkonfliktowej atmosferze. Uczestnicy mieli do dyspozycji sale relaksu między rundami, napoje i poczęstunek. Również przybyli rodzice mogli odpocząć od emocji związanych z występami swych pociech w specjalnie przygotowanych do tego salach, w miłej atmosferze i mogąc raczyć się różnorakimi przysmakami przygotowanymi specjalnie przez uczniów naszej Szkoły. Zwycięzcy odebrali puchary, medale i nagrody rzeczowe. Pieczę nad przebiegiem zawodów sprawowała p. Alicja Galuba – sekretarz szkoły. Pomysłodawcą i organizatorem naszych turniejów jest p.Maciej Stawujak. Turniej finansowała i patronowała mu dyrekcja naszej szkoły w osobie p.dyr. Bożeny Bronikowskiej.